pondělí 28. března 2016

Speleologická výprava do Raufarhólshellir 
 

   Vydali jsme se do jeskyně. Cestou z Reykjavíku na Vík odbočte na silnici č. 39 směrem na Þorlákshöfn. Po několika kilometrech, a v místě kdy uvidíme moře narazíte na levé straně silnice na parkoviště. To je to pravé místo, kde jeskyně leží. S sebou doporučujeme helmu s čelovkou a pořádné, pevné boty. Do batůžku pití a nějakou tyčinku na doplnění energie. Pokud půjdete do jeskyně v zimním obodbí (tak jako my) budete bojovat s námrazou a ledem. Nějaká ta svačinka na konci tunelu se hodí. 


   Jedná se o čtvrtý nejdelší lávový tunel Islandu. A mezi nejdelší tunely mimo lávovou oblast Hallmundarhraun v regionu Borgarfjörður. Jeskyně je pozůstatkem erupce sopky před 4600 let v bízkosti hor Bláfjöll. Délka jeskyně je 1,3km, široká je 10-30m a místy vysoká až 10m. Tunel se stáčí směrem pod silnici po které jste přijeli a na konci se dělí na 3 slepá ramena. Nemusíte mít tedy strach že zabloudíte.
 
Pokud jeskyni navštívíte v zimně můžete se těšit na krásné ledové rampouchy a další útvary, který mráz kouzlí přímo v jeskyni. Užijte si to!
 



Hezký týden

Život na severu

sobota 26. března 2016

Slavíme Velikonoce



   Islanďané milují svátky, oslavy a společné chvíle s rodinou. O tom jsme se přesvědčili už na Vánoce a Silvestra. Jednou takovou další příležitostí jsou i Velikonoce. Státními svátky jsou Zelený čtvrtek, Velký pátek, neděle a Velikonoční pondělí. A jaké jsou velikonoční tradice na Islandu? Žádné barvení vajíček ani pletení pomlázek. Islanďané milují čokoládu, sladké a hlavně lékořici. V jakékoliv podobě. 
     Velikonoce jsou symbolem pohody v rodinném kruhu a oslav. Typickou a zároveň tradiční věcí jsou čokoládová vajíčka. Tedy vejce! Ta můžete koupit v jakémkoliv obchodě před Velikonocemi a pouze 1 den po Velikonocích. 

   Mají různé velikosti od 1 až po 10. A ta 10tková jsou téměř 1,5kg těžká! Čokoládová vajíčka jsou originálním výrobkem Islandu. Doporučujeme kupovat od značky Nói Síríus. Mají totiž tu nejlepší mléčnou čokoládu jakou jsme kdy jedli! Celá vajíčka jsou z čokolády, dutá a vyplněná dalšími sladkostmi. Uvnitř najdete malý svitek. Papírek, na kterém je Islandské přísloví, (někteří) Islanďané ho berou opravdu, ale opravdu vážně.





Ástinn og dauðinn eru vængirnir sem bera góðan 

mann til himins. 
  

(= Love and death are the wings that carry a good person to heaven.)







Gleðilega Páska

Život na severu


čtvrtek 24. března 2016

Po dlouhé době na mušle a nelezený dlouhohledaný Hot Pot



Byl úplněk a s úplňkem jsou spojené vysoké odlivy. Přesněji téměř 5m rozdíl mezi přílivem a odlivem. Ten správný čas na lovení mušlí. Vyrazili jsme. Kýbl s sebou. Jezdíme na ně do oblasti zvané Hvalfjörður, v překladu "záliv velryb". Fjord je 30km dlouhý a 5 km široký.

Jedná se o místo kde je dno pozvolné. Ráj pro milovníky mořských plodů. A jak takový "lov", přesněji sběr vypadá? Chodíte po pláži a vybíráte mušle z řas. My chodíme vždy až na okraj moře abychom měli jistotu, že jsou mušle opravu čerstvé. Půl kýble jsme nasbírali asi za 30min. Právě v době, kdy se přihnala sněhová bouře. Šťastní, zmrlí a s kýblem mušlí jsme se usadili do auta. Těšíme se na večeři. 
Po cestě zpět jsme se ještě zastavili na menší procházku. Už delší dobu tušíme, že někde tady kolem má být schované jezírko ke koupání. I když počasí nám moc nepřálo dlouhohledaný hot pot jsme nakonec našli. Zmrzlí se těšíme do teplé vody. Nejde to, uvařili bychom se jako ty mušle. Vzdáváme to. Chudák Vojta, jako správný gentleman vyzkoušel vodu první a teď má spařenou nohu až po kyčel. Tak někdy příště...



Hezký víkend


Život na severu

neděle 20. března 2016

Geldinganes, ostrov Reykjavíku

  Po několika týdnech máme zase společný víkend. Pátek jsme měli návštěvu. Na večeři přišla naše islandská kamarádka. Připravili jsme českou večeři (řízek s bramborovou kaší) a moc chutnalo. Sobota patřila návštěvě muzea a odpolednímu lenošení. A v neděli jsme se rozhodli na menší výlet. 
   Mezi Seltjararnes a oblastí Mosffelsbær najdete malý ostrov – Geldinganes. S pevninou je spojený kamenným náspem a cestou po které můžete přejít na druhou stranu. Na ostrově najdete vrak malého dřevěného člunu i pozůstatky přistávací dráhy. My jsme s sebou vzali prut a vyrazili na ryby.


   Něco málo z historie. Zdroje uvádí, že v minulosti sloužil tento ostrov ke hnízdění sokolů. Byla zde postavena i voliéra známá jako “The Falcon House”, kterou využívali islanďané k jejich chovu pro dánského krále. Chov a následný vývoz sokolů trval až do začátku 18. století. Později byla voliéra z ostrova přesunuta na pevninu.
   Až do roku 1840 byl ostrov majetkem Dánska. V roce 1924 byl prodán farmářům a stal se majetkem Reykjavíku. Po celá léta byl ostrov využíván jako pastviny. Během druhé světové války zde spojenecké síly postavili rozjezdovou dráhu pro letadla.
 

Hezkou neděli
Život na severu

sobota 19. března 2016

Sobotní návštěva Národního muzea Islandu - Þjóðminjasafnið

   Na sobotu jsme si naplánovali výlet do Národního muzea. Průvodce tam dělá naše kamarádka Islanďnaka, která nás pozvala na "soukromou" prohlídku.


   Národní muzeum má pěkně zpracované expozice zaměřené hlavně na historii země od doby raného osídlení až po vznik republiky v roce 1944. Nabídne Vám jedinečný pohled na historii místních obyvatel i celého ostrova. 
  Osídlení je zde zdokumentováno prostřednictvím mnoha středověkých artefaktů, nástrojů i fotografií. Ty Vás společně s doprovodným textem provedou postupem času až do dnešních dní a osvětlí vám, proč jsou zdejší lidé na svou historii i svůj původ tolik hrdí. Prohlédnout si můžete například výstavu místní práce se stříbrem a další menší expozice. Vojta byl nadšený z Vikingů já jsem se trošku zapomněla v oblasti, která se věnovala krajině. 

   My jsme si muzeum užili, dozvěděli jsme se hodně informací a určitě jsme tam nebyli naposledy. Je až neuvěřitelné, že lidé na Islandu dokázali přežít tak nehostinné podmínky a vybudovat to, jak Island vypadá dnes.



Hezkou sobotu
Život na severu

neděle 13. března 2016

Islandský koník
   Islandský kůň vznikl křížením koní, kteří byli na Island dovezeni z Norka, Skotska a Irska. Cíleným křížením vzniklo plemeno Islandského koně. A protože je tento typ koně jedinečný byl od roku 930 zakázán dovoz jiných koní, aby se zachovala čistota tohoto plemene. Je známé že když jednou kůň opustí Island už se nesmí vrátit zpět. 



   I když v kohoutku měří jen něco málo okolo 120 cm řadí se mezi koně. Jedná se o statné koně s neuvěřitelnou sílou, výdrží a dlouhověkkostí (až 30ti let). V minulosti značilo vlastnění koně bohatství a vyšší postavení ve společnosti. Lidé tak mohli po Islandu cestovat a být nezávislí.


   A čím je Islandský kůň typický? Má 5 různých chodů: krok, klus, cval a dva typy mimochodů: rychlý skeid a pomalejší tölt. Při těchto chodech můžete držet v ruce sklenici s vodou a nic nerozlijete. Tak pohodlné tyto chody jsou.

Tak jak se Vám Islandský koník líbí?

Život na severu

neděle 6. března 2016

Kam na trh v Reykjavíku - Kolaportið Flea market 
  Nejznámějším trhem je bleší trh u starého přístavu v centru Reykjavíku. Otevřeno mají každou sobotu a neděli od 11:00 do 15:00. Jedná se o jediný trh svého druhu. Můžete zde nakoupit produkty z ovčí vlny (svetry, čepice, rukavice), které přímo před vámi prodávající pletou. Mají mnoho vzorů, barev i velikostí. Stačí si jen vybrat. 


  V oddělení kde se prodává tradiční jídlo seženete i fermentovaného žraloka, mech na mechovou polévku, koření, sůl, žraločí maso a mořské plody (krevety, mušle, hlavně humry co nejsou humry) a ryby.  

 Ale třeba i staré noviny z roku 1914 nebo mnoho knih různých žánrů i jazyků. Nejen Isladské, ale i anglicky psané, dánské, norské. Pokud budete v Reykjavíku přes víkend doporučujeme na tento trh zavítat.  

   My jsme se na trh vydali pro krevety. Oba mořské plody milujeme, ani nevím proč, u nás doma se to nikdy nejdelo. Vlastně až Vojta mě je naučil jíst, možná něco z minulého života, Kdo ví :-) každopádně, bylo z čeho vybírat. 


Hezkou sobotu

Život na severu

sobota 5. března 2016

Slavíme Velikonoce
 
   Islanďané milují svátky, oslavy a společné chvíle s rodinou. O tom jsme se přesvědčili už na Vánoce a Silvestr. Jednou takovou další příležitostí jsou i Velikonoce. Státními svátky jsou Zelený čtvrtek, Velký pátek,  Boží hod velikonoční a Velikonoční pondělí. A jaké jsou velikonoční tradice na Islandu? Žádné barvení vajíček ani pletení pomlázek. Islanďané milují čokoládu, sladké a lékořici. V jakékoliv podobě.  
    Velikonoce jsou symbolem pohody v rodinném kruhu a oslav. Typickou a zároveň tradiční věcí jsou čokoládová vajíčka. Tedy vejce! Ta můžete koupit v jakémkoliv obchodě před Velikonocemi a pouze 1 den po Velikonocích. Mají různé velikosti od 1 až po 10. A ta 10tková jsou až 1kg těžká! 

   Čokoládová vajíčka jsou originálním výrobkem Islandu. Doporučujeme kupovat od značky Nói Síríus. Mají totiž tu nejlepší mléčnou čokoládu jakou jsme kdy jedli! Celá vajíčka jsou z čokolády, dutá a vyplněná dalšími sladkostmi. Uvnitř najdete malý svitek. Papírek, na které je Islandské přísloví, (někteří) Islanďané ho berou opravdu, ale opravdu vážně.




Ástinn og dauðinn eru vængirnir sem bera góðan

mann til himins. 
 
(= Love and death are the wings that carry a good person to heaven.)



Gleðilega Páska
Život na severu