pondělí 30. května 2016

Poklady Islandské květeny a jejich využití v kuchyni - část I.



   Na Islandu začalo léto a s tím jsou spojené letní radovánky, dlouhé a slunné dny a teplé počasí. Příroda se probudila ze zimního spánku a nabízí nám neuvěřitelné možnosti. Jak v podobě cestování tak i v přírodním bohatství. A jak už název článku prozrazuje, zaměříme se na to jedlé.



  Snažíme se bohatství přírody využít na maximum. Bylinky, květy, listy, výhonky, houby, mušle, ryby, bobulové plody. To vše máme volně k dispozici. S létem tedy nastávat čas sběru. 
    Dnes jsem se vydala za Reykjavík, do krásné přírody pro mateřídouškou (Thymus praecox subsp. Arcticus). Drobná, aromatická bylinka, kterou najdete v horách na sutích. S jehněčím masem lahodná kombinace. 
 

   A protože je čas, kdy všechno kvete a raší, natrhala jsem i květy pampelišek (Taraxacum officinale) na pampeliškový med, mladé výhonky smrku (Pice abies) na sirup proti kašli a podběl (Tussilago farfara) do čajové směsi. Dnešní den byl úspěšný. Pampelišky s citrónem bublají na plotně, sirup proti kašli se už „louhuje“ za oknem a mateřídoušku s podbělem suším na slunci.

Máte také své osvědčené recepty? Podělte se o ně s námi.


Krásnou neděli
Život na severu

neděle 29. května 2016

Výšlap nahoru na horu

    Je neděle 6:30 hodin ráno a Vojtíšek se chystá do práce. Využuji času a vstávám s ním. Vyrážím do přírody nasbírat kvítí (mateřídoušku, pampelišky, podběl a jarní výhonky smrku). A jelikož je nejlepší sbírat rostliny daleko od civilizace, vydala jsem se hlouběji do Islandské krajiny. 
 
    V oblasti zvané Mosfellsbær je přírodní rezervace. Plná stromů, keřů a cestiček. Jedna z těchto cestiček mě zavedla na 3. nejvyšší bod Reykjavíku. A protože název města Reykjavík v překladu znamená „mlžná zátoka“, celou cestu mě doprovovázela mlha. I přes tu mlhu jsem si užila krásných výhledů.








Dny plné radosti
Život na severu

sobota 21. května 2016

Seljalandsfoss – vodopád za kterým se dá projít


Vodopád se nachází na jihu Islandu při cestě do města Vík. My měli to štěstí a byli tam hodně brzy ráno. Výhoda? Celý vodopád jsme měli sami pro sebe. Potěšte se s námi z krásných fotografií.








   Seljalandsfoss je napájen řekou Seljalandsá, která pramení v oblasti sopky Eyjafjallajokull. Padá ze skalních útesů do hloubky 60 metrů. A pod skalním převisem se dá pod vodopádem projít. Neuvěřitelný zážitek.

Hezký den
Život na severu

pondělí 16. května 2016

Vestmannaeyjar – ostrovy západních mužů, den druhý


   Druhý den ráno jsme se nasnídali, sbalili si batůžky a vydali se na poslední výlet kolem severovýchodního cípu ostrova. Podívali jsme na místo, kde dříve stáli domy, ulice a zahrady. Dnes je tam vrstva až 17m vysoké lávy. Ulice značí dřevěnné kůly s jejich názvy. Až tady si člověk umědomí jak je příroda mocná, a že se neptá. Erupce sopky Eldfell začala dne 23. ledna 1973 a trvala 5 měsíců.





   Poté jsme se vydali k přístavu a po pobřeží hlouběji na severovýchod. Po cestě narazíte i na Landlyst – zkanzen. Nejstarší dům na ostrově, byl postaven v roce 1847. Roubený kostel nese zvon, který byl darem od Norského krále. Našli jsme tam tajemnou zahradu elfů. A protože nám zbyl ještě čas prošli jsme se také po městě a přístavu.







   Byl to krásný výlet a Vestmanské ostrovy určitě doporučujeme k návštěvě. My jsme tam určitě nebyli naposledy.








Hezký den
Život na severu
Vestmannaeyjar – ostrovy západních mužů, den první

   Společný víkend nás zlákal k objevování nových koutů Islandu. Tentokrát Vestmannaeyjar, ostrovy jihu Islandu. Na hlavní ostrov Heimaey pluje trajekt z malého přístavu Landeyjahöfn. Samotná plavba trvá asi 40 minut. A my vás vzali s sebou. 
 

   Po vyplutí na moře jsme se „kochali“ krásnými výhledy, pozorovali se houpající vlny a v dáli se přibližující ostrovy. Jen co jsme se přiblížili k ostrovům už jsme v moři mohli spatřit papuchalky. Symbol těchto ostrovů. Po zakotvení v přístavu jsme se rozhodli pro pěší výlet. Obejít hlavní ostrov Heimaey kolem dokola a vykoupat se v bazénu. Procházka kolem ostrova v jeden den je trošku náročná, ale určitě stojí za to.





   My to vzali poctivě kolem pobřeží až na úplný jih. Po cestě určitě uvidíte skálu ve tvaru sloní hlavy. V moři se vám budou schovávat tuleni, magické moře sebere dech a členité pobřeží Vás nejednou vyzve zastavit se. A ty krásné výhledy, pláže s jemným černým pískem, všude kolem ovečky a křik ptáků. Vestmanské ostrovy jsou krásné. 
 




   Jih ostrova má strmé, vysoké, travní skalní útesy, kde můžete spatřit hnízdící papuchalky, racky a další mořské ptáky. Po krátkém odpočinku na jednom z těchto útesů jsme se vydali na cestu zpět. A protože mám s sebou nadšence do létání a letadel cesta vedla na místní letiště. Dráhu jsme obešli a po východním pobřeží pokračovali zpět k městu. Na konci našeho dne jsme se rozhodli vyšplhat na místní sopku Eldfell (hora ohně). 
  

   Po neuvěřitelném zážitku z výstupu na sopku jsme se rozhodli vydat směr hotel, který byl kousek od přístavu. Jen tak tak jsme stihli ještě krátké vykoupání v místním bazénu. Už teď se těšíme na druhý den. Trajek odplouvá ve 13hod., takže bude čas na krátkou procházku.

 



Dobrou noc
Život na severu