středa 24. srpna 2016

Botanická zahrada Reykjavíku - Grasagarðurinn





   Jako milovník květin, rostlin, kěrů, stromů a všeho živého jsme museli navštívit botanickou zahradu. A protože ji máme skoro za barákem, nebylo nad čím přemýšlet. 
 




   Grasagarðurinn, tak zní originální název zahrady v islandském jazyce. Zahrada byla založena v roce 1961 a pyšní se rozlohou přes 5ha. Slouží především ke vzdělávání a prezentaci druhů rostlin. V zahradě pěstují na 5000 druhů rostlin rozdělených do 8 oddělení. Každé oddělní obsahuje druhy, které mají něco společného = původu, příbuzenství nebo použitelnost. Sbírka poskytuje představu o různorodosti vegetace v severních mírných klimatických pásmech. Každé oddělení hraje určitou roli, například k zobrazení současné islandské vegetace - rostliny, stromy, zelenina a bylinky, které můžeme na Islandu pěstovat.
 










   Uprostřed botanické zahrady se nachází skleník, Flóran - Garden Café/Bistro , kde si můžete dát výbornou horkou čokoládu, kafe a nějaké domací cookies nebo sendviče. Více info na www.cafeflora.is. Novinkou jsou nabídky i na hlavní chody a snídaně, ty musíme někdy vyzkoušet. 
 






   Do botanické zahrady je vstup zdarma. Najdete ji na adrese Laugardalur, 104 Reykjavík. Zahradou můžete jen projít, v létě posedět na trávníku, užívat sluníčka, a nebo třeba na piknik. Fantazii se meze nekladou. Nikdo Vás z trávníku nevyhodí. A když budete na Islandu v zimě, před Vánocema, nezapomeňte zahradu navštívit, můžete se těšit na Christmas Valley.





Z botanické zahrady

Život na severu

sobota 13. srpna 2016

Pravý Apple Pie

    Od té doby co jsme na Islandu jsem začala více péct, ať už koláče, buchty nebo třeba burgerové housky, bagety a chleby. A neuvěřitleně mě to baví. Tentokrát Vojta prozradil své přání na pravý americký apple pie. Nikdy předtím jsem ho nepekla, a snad ani doma jsme ho nikdy neměli. Byla to pro mě výzva. A protože pro mého milovaného muže udělám ráda cokoliv, pustila jsem se do toho. 
 
    Příprava samotného koláče je poměrně zdlouhavá a těsto se musí neustále chladit v lednici. Chazení nepodceňujte, odměnou Vám bude neuvěřitelná chuť koláče. My jsme ho snědli téměř na posezení jak byl výborný.

Těsto:
350 g hladké mouky
30 g cukr krystal
226 g hodně studeného másla na kostičky
60-120 ml studené vody

   V receptu co jsem našla doporučují na přípravu těsta robota. Toho já bohužel nemám, i tak se to dalo zvládnout v míse rukama. Mouku, cukr a špetku soli promícháme a přidáme máslo nakrájené na malé kostičky. Máslo vmačkáme do sypké směsi něz se začnou dělat hrudky. Až je máslo vmačkané do mouky přidáme ledovou vodu. Vypracujeme v těsto, které rozdělíme na dva kusy. Těsto malinko „rozplácněte“, zabalte do fólie a dejte na hodinu chladit do lednice. Mezitím si připravte náplň.

Nápň:
600g tvrdých jablek (ale můžete dát až 1kg)
100 g cukru krystal
3 lžíce skořice
špetka soli
2 lžíce citronové šťávy
2 lžíce kukuřičného škrobu
25 g másla

    Jablíčka zbavte jádřince, nakrájejte na plátky a zakápněte citrónvou šťávou aby jablka nezhnědla. Promícháme a přidáme cukr, sůl a skořici. Vše promícháme a dáme do velkého sýta, pod které umístíme mísu, která bude zachytávat šťávu z jalblek. A necháme stát.

    Mezitím co nám jablíčka odpočívají si do formy přípravíme první polovinu těsta. Těsto vyndejte z lednice a nechte cca 10 minut ohřát. Poté vyválejte a vyložte jím pečící formu. Pokud okraje přečnivají ořízněte je. pozn. těsto nesmí být přechlazené jinak se trhá a ni podchlazené jinak se lepí. Dáme zpět do lednice vychladit.

   Jablíčka nám pustila štávu. Tu přelijeme do hrnce přidáme 25g másla a povaříme než se vypaří přebytečná voda a vznikne nám sirup. Jakmile je sirup hotový vmícháme ho zpět do jablíček a přidáme 2 lžíce kukuřičného škrobu, promícháme. Směs nandáme do formy s těstem a dáme znovu chladit. Mezitím si vydáme zbylé těsto necháme 10 min. ohřát a vyválíme v plát, který přeneste nad formu. Okraje zatlačte pod první vrstvu těsta a dobře zmáčkněte prsty. Uprostřed naříznete nožem hvězdičku, aby měla kudy utíkat pára. Dejte znovu vychladit do lednice.


  Troubu předehřejte na 220°C. Koláč pečte 45minut, ale pozor po asi 30minutách začne těsto z vrchu hnědnout, doporučuji překrýt koláč pečícím papírem a v klidu dopéct. Po upečení nechte koláč vychladnout. 
 

Dobrou chuť
Život na severu

neděle 7. srpna 2016

Cestou necestou až k jezeru Þingvallavatn

   Vyjeli jsme na houby. A protože bylo sucho a „fáma“ o houbaření se nějakým hodně záhadným způsobem rozšířila, našli jsme jen pár hub. A protože bylo krásné počasí, rozhodli jsme se vydat na krátký výlet. Silnicí, kterou jsme zatím ještě nejeli. A já Vám to prozradím kterou. Tahle cesta si zaslouží Vaší pozornost. 
 


   Jesti se chcete vyhnout klasické cestě do Národního Parku Þingvellir, cestou směrem na sever. Doporučuji jet na druhou stranu, tedy směrem na Vík po N1. Asi po 5minutách je odbočka doleva na silnici č. 431. Nebojte se silnice je asfaltová. Tahle silnice volně navazuje na cestu č. 435,tak pokračujte pořád po ní.

 
   Okolní louky nabízí nejednu zastávku, a zvou k procházkám po lávových polích. A když budete na Islandu v srpnu můžete si nasbírat i nějaké borůvky. Cestou narazíte na nádherné údolí, ze kterého můžete podnikou vycházkové treky, i několik desítek kilometrů dlouhé. Můžete dojít až do Hveragerði. Udělejte si zde zastávku a projděte se. Potkáte zde opravdu jen pár lidí a to především Islanďanů. 






   
   Až jeďte dále po silnici č.435. Po cestě je několik míst, kde jsou krásné výhledy do krajiny. Když narazíte na křižovatku odpočte zase do leva, na silnici č. 360 pokud jedete s přítelem, manželem, kamrádem Ti budou nadšení nejen z krásné přírody kolem,ale i ze silnice. Ta se kroutí z jedné strany na druhou. Můj Vojta si to parádně užil. Jen pozor na ovečky. Procházejí se bez zábran po silnici. A někdy se pasou hodně blízko krajnice. 
 




   Pořád pokračujte podél břehu jezera až přijedete na křižovatku, kde odbočíte doprava a napojíte se na hlavní silnici č.36, která vede přímo do národního parku Þingvellir. 
 

   Nebojte se neprojetých silnic, občas skrývají více tajemnství a překvapení než "profláknuté" cesty. Sami jsme se o tom již několikrát přesvědčili. A že do cíle nedojete? Dojete, sice odjinud ale dorazíte.

Krásné zážitky z cest
Život na severu

sobota 6. srpna 2016

Rybaříme, relaxujeme a užíváme léta


   Po delší době jsme zase vyrazili na ryby. A důvod? Rybami nás zásobuje kamarád Jirka, takže náš maličký mrazák byl až donedávna úplně plný. Ale postupně je vyjídáme a tak se uvolňuje místo. Rozhodli jsme se vydat na ryby a jen tak si užít hezký podvečer u oceánu.
 
   
   Vojta rybaření miluje, vždy si odpočine a já ráda koukám jak se houpají vlny a zapadá slunce. U oceánu jsme strávili příjemný podvečer a Vás vzali s sebou. 
   Dny se nám pomalují začínají zkracovat. No pomalu, s Vojtou máme pocit že to přišlo ze dne na den. A kolem jedenácté hodiny už je tma. Kam uteklo to léto? Užíváme tak každou volnou chvíli a těšíme se ze sluníčka. A víte co? Tak krásné západy slunce nám trochu chyběli. Jestli jste romatické duše tak jako já, v tento čas bude pro Vás Island kouzelný. 
 






Krásný večer
Život na severu