pátek 30. září 2016

Jaké bylo Islandské léto? 
 



   Letošní léto bylo opravdu vydařené. Celým létem nás provázely slunné, teplé dny s teplotou přes 20°C. Podle Islanďanů, jedno z nejteplejších lét během posledních 10 let. A kdy je na Islandu vlastně léto? Červenec a srpen. Dle starých nordických kalendářů má Island pouze dvě roční období a to zimu. Dlouhou, tmavou a mrazivou, s neutichajícím větrem. A pak léto, krátké, teplé a s nezapadajícím sluncem. 




   Léto na Islandu je kouzelné, lávová pole pokrytá mechem mění svou barvu ze zimní žluté do různých odstínů zelené, všude kolem kvetou vlčí boby (Lupinus nootkatensis), rozkvétají louky a voní oceán. Slunce během léte nazapadne přes dva týdny. Po pastvinách se prohánějí koně a v horách narazíte na stáda oveček prohánějících se na strmých svazích. S létem i krajina Islandu ožívá.









   My jsme si léto užili naplno, cestovali jsme, poznávali další kouty této krásné země, radovali se z každého dne a splnili si spousty cílů. Třeba jako to, že jsme létali v oblacích, potápěli se v Silfře nebo že za námi přiletěla rodina. Létošní léto bylo plný krásných zážitkůJaké asi bude to příští...

Krásné dny plné radosti

Život na severu

sobota 24. září 2016

Borůvkový rychlokláč

Po delší době jsem tu zase s novým receptem, tentokrát na ovocný rychlokoláč. A protože je právě na Islandu sezóna borůvek byl s borůvkami. 
 


Ingredience na těsto:
350g hladké mouky
4 zarovnané polévkové lžíce czkru
špetka soli
1 vejce
30g suchého droždí (může dát i čerstvé, ale tady na Islandu seženeme jen sušené)
120ml vlažného mléka
70g rozpuštěného másla

   Do mléka přidáme droždí. Mezitím si v míse smícháme mouku, cuk, špetku soli. Promícháme a přidáme vajičko, máslo a mléko s droždím. Vypracujeme do hladkého těsta. Těsto ihned rozválíme a vložíme do pěčící formy (množtví těsta cca na kulatou formu o průměru 35cm), kterou jsme předtím vyložili pečícím papírem. Přímo na těsto poklademe ovoce.

Náplň:
500g borůvek (nebo jiné sezónní ovoce)
100g změklého másla
70g hladké mouky
20g kokosu
50g cukru

   Z mouky, cukru, kokosu a másla uhněteme drobenku, kterou rovnoměrně posypeme ovoce. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 170°C cca 45min. A na ozdobu třeba lžičku ušlehané smetany.


 

Dobrou chuť
Život na severu

sobota 3. září 2016

Na skok do přístavu, aneb nejlepší zmrzlinárna v Reykjavíku

   Valdís, to je to místo, kam doporučujeme zajít na výbornou zmrzlinu. Mají různé příchutě od lesních plodů, přes čokoládovou, melounovou až po lékořicovou. Upřímně? Tu jsme zatím neměli odvahu vyzkoušet. A že těch příchutí už jsme vyzkoušeli nepočítaně. 
 
Zmrzlinárna se nachází na okraji centra Reykjavíku poblíž starého přístavu. POZOR! Vždy když čekáte ve frontě nezapomeňte na pořadové lístky. A když si budete chtít v klidu zmrzlinu vychutnat doporučujeme krátkou procházku po přístavu.



   Starý přítav, ten který se nachází na okraji centra Reykjavíku byl budován v letech 1913 – 1917. Do této doby museli velké obchodní a rybářské lodě kotvit na otevřeném moři a dopravovali zboží pomocí malých člunů na pevninu. Dnes přístav slouží ke kotvení pár rybářských lodí, lodí k pozorování velryb a ICGV Óðinn. Šedá loď pobřežní stráže s pruhy v barvě vlajky Islandu. Ta brání teritoriální rybolovné oblasti.






   Tresčí války“ to je důvod přoč má Island pobřežní stráž. Tyto války probíhali mezi Islandem a Anglii a sahají až do roku 1432. Válka vyvrcholila v roce 1970, kdy Británie přerušila diplomatické styky a nárokovala si rybolovné oblasti Islandu. V této válce Británie prohrála a Island ubránil své vody. 






Z přístavu
Život na severu