neděle 31. ledna 2016

Sandgerði a Garður – cestou na letiště a zpátky

Cílem naší sobotní cesty byl Keflavík a okolí, tedy přesněji Sandgerði a Garður. Jedná se o malé rybářské vesničky v blízkosti letiště. A určitě stojí za návštěvu. Počasí je jak na houpačce, chvíli prší, fouká, svítí sluníčko a veškerý sníh roztál. Přesto jsme vyrazili.


Sandgerði

   Rybářské městečko s krásným přístavem plný lodí. Sandgerði je jedním z hlavních rybářských oblastí v zemi s vodami bohatými na ryby. V roce 1986 městečko oslavilo své 100leté výročí. Zajímavostí je, že Sandgerði a jeho okolí je „placka“. Bez výrazného kopce nebo hory. Poroto se zde naskytují neuvěřitelné výhledy. A ten čerstvý mořský vzduch. Cítíte ho taky? Určitě, musíte! V Sandgerði najdete zajímavé místo „The Sudurnes Science and Learning Center“ které vám představí Islandskou krajinu a přírodní vědy. Jen pro zajímavost, nejstarší dům byl postaven již v roce 1883.




  
Garður

   Menší městečko s dlouholetou rybářskou tradicí. I v dnešní době se zde nacházejí firmy na zpracování ryb. Zajímavostí jsou dva majáky. Ten první maják Garðskagi (větší a dále od pobřeží) byl postaven v roce 1884. Používal se jako základna pro pozorování migrujících ptáků, kteří přilétají z Norska a Anglie hnízdit právě na Island. Jeho oheň zhasl už v roce 1944, kdy byl postaven nový menší maják. V městečku se nachází muzeum, které vypráví o rybaření a historii lidí. Pro milovníky techniky je zde i část s významnou sbírkou motorů. 





Život na severu 

středa 27. ledna 2016

Zimní nálada ze zasněženého Islandu 

  Po týdnu oblevy, kdy jsme přes den naměřili i přes + 7°C a lilo týden v kuse. Dorazila vlna mrazivých dnů a sněžení. Typické počasí. „Ježiš!“, já to tak miluju! Island zapadal sněhem.

  Užijte si zasněžený Reykjavík spolu s námi alespoň z fotografií....










Život na severu

neděle 24. ledna 2016

Dny se protahují, na řadě je slunce 

  Dny se začínají prodlužovat. Sluníčko se po 6 týdnech konečně podívalo nad horizont. Je to příjemné. Každý den se natáhne o 6 minut, tedy 42min týdně. Což přináší dřívější rozednívání a pozdější stmívání. Zima sice ještě neřekla své poslední slovo, ale delší dny jsou známkou blížícího se jara. I když zimě stále zbývají více než 3 měsíce. Slunce nám každý den hraje nádherné představení v podobě východů a západů slunce. Takhle růžovou oblohu jsem dlouho neviděla.



  Nyní to na Islandu vypadá jako v předjaří. Teploty se drží už přes týden kolem +6C. Sníh roztál a prší každý den. Od pondělního odpoledne se ale můžeme těšit na další sněhovou nadílku. Podle předpovědi počasí má začít sněžit, a celý týden. Huráááá

Život na severu
Slavíme Bóndadagur – den manželů, přítelů, farmářů 

  Svátek všech můžů v domě, farmářů, manželů a přítelů se letos slaví na 22.ledna. Oslavuje se tak příchod období zvaného Þorri [Thorri], který je jedním z dvanácti měsíců starého Islandského kalendáře. Na tento den hýčkají manželky, přítelkyně, ženy své muže. 

  'Bóndadagur’ je stará tradice oslavy zimního slunovratu. Den, kdy farmáři vstávali dříve než všichni ostatní na farmě. Zvykem bylo obléknout si tričko a kalhoty jen na jednu nohu a po jedné obskákat farmářský dům. Vítali tak příchod nového měsíce Þorri. Ženy pro své farmáře chystali tradiční pohoštění (pečená ovčí hlava, uzené jehněčí, fermentovaný žralok a puding z krve a jater, spolu s dalšími uzeninami včetně beraních varlat). Všchno to zapíjeli islandskou kořalkou „brennivín“. Poté následovala muzika kde se zpívalo a oslavovalo až do časných ranních hodin. 

  
 Já jsem tradiční oslavu Bóndadagur trochu pozměnila. Spolu s Vojtou jsme si zašli na výbornou zmrzlinu do Ísbúðin (zmrzlinárna), kterou máme blízko domu. A že bylo z čeho vybírat. Po dlouhém rozmýšlení co si dáme, volali naše číslo. A ano i ve zmrzlinárně mají pořadníky (speciálně tam). A tak jsme se nakonec přiklonili k vanilkové točené s čokoládovou polevou.


Život na severu



neděle 17. ledna 2016

Výlet na JIH – Þorlákshöfn , Eyrarbakki a Stokkseyri



   Byla neděle, krásný slunný den, jaký jsme tady na Islandu už dlouho nezažili. Sluníčko se v těchto dnech sotva podívá nad hory. Dlouho se rozednívá a brzy se stmívá, ale to k životu na severu patří.



   Rozhodli jsme se tedy využít krásného počasí k výletování. Po prolenošené sobotě nasedáme do auta a míříme směr jih. Milujeme poznávání nových míst a zákoutí Islandu. Už dlouho se plánujeme podívat na jižní pobřeží. Hlavním cílem bylo Þorlákshöfn, Eyrarbakki a Stokkseyri. Malá městečka.



   Þorlákshöfn je rybářské městečko s 1500 obyvateli. Doporučujeme návštěvu místního přístavu. Jeho poloha i ochranné náspy jsou ohromné a vytváří dokonalé místo pro lodě. Ty ochrání i před tou největší bouří. Za kamenným náspem se ukrývá krásná, černá, písečná pláž. Z Þorlákshöfn pravidelně odplouvá trajekt na ostrov Vestmannaeyjar. O tom někdy později.




   Druhým rybářským městečkem, které jsme navštívili je Eyrarbakki s 512 obyvateli. Krásná malebná vesnička s dlouhou tradicí. Nejstarším dům je z roku 1765. Zajímavostí je věznice, která se nachází na samém okraji. Stojí za povšimnutí.




   Poslední obec, která se line po pobřeží Atlantského oceánu a kterou jsme navštívili nese jméno Stokkseyri. Obec byla založena kolem roku 900 osadníkem Hásteinnem Atlasonem. Dlouhé rozeklané pobřeží vybízí k procházkám nebo k pozorování mořských ptáků. A pokud věříte na duchy, skřítky, troly a elfy navštivte muzeum "Duchů". Zajímavá atrakce. 
 








A jaká byla ta vaše neděle

Život na severu
Mrazivý Island a nestálé počasí 

  Po vydatném sněžení kdy chumelilo celý den a noc. Jsme se probudili do mrazivého rána. Teplota ukazovala -10,5°C a bylo 7:30. V noci teploty klesly k úctyhodným -18°C. Island nám předvedl proč se nazývá „Iceland“ (ice = led, land = země).

   Počasí je tady na Islandu nestálé. A letošní zima láme jeden rekord za druhým. První rekord prolomila před Vánoci, kdy během jednoho odpodedne napadlo v Reykjavíku 52cm sněhu. Nejvíce za posledcních 20 let. Poté přišel hurikán, nejsilnější za posledcních 25let, kdy rychlost větru dosahovala až 265km/h (na východě Islandu). A jako jediné město v Evropě, měl Reykjavík sníh na Štědrý Den.


   A co dělat když máte naplánovaný výlet, návštěvu nebo jinou povinnost a počasí vám nedovolí vyjít ven z domu? Na to mají Islanďané své přísloví. „Když je špatné počasí, počkejte 5 minut, vyčasí se“. Tak nezoufejte a občas chvíli počkejte.







Život na severu

sobota 16. ledna 2016

Mousse au chocolat – hříšně dobré mlsání


  "Honí" mě mlsná a miluju čokoládu. Mám doma nějaké zásoby této pochutiny a tak jsem se rozhodla připravit čokoládovou pěnu. Jen tak, třeba jako dezert k věčeři. Věřte, je jednoduchá a hříšně božská!


Co budete potřebovat:
pozn.: ingredience vystačí pro 4 normální lidi nebo jen 2 čokoholiky (jako jsem já)
170g kvalitní čokolády (60% a více)
80 ml mléka
4 bílky z čerstvých vajec
1 žloutek
1-2 lžíce cukru
oříšky a mátu na ozdobu (ovoce, sušenky, co kdo máte rád)


Postup:
   Připravíme si vodní lázeň, ve které čokoládu rozpustíme. Ohřejeme mléko a přilijeme k rozehřáté čokoládě. Zatřeme žloutek a necháme čokoládu zchladnout.

   Bílky spolu s cukrem vyšleháme v hustý sníh. Třetinu bílkového sněhu ihned vetřeme do čokolády a stěrkou řádně promícháme. Poté přidáme i zbytek sněhu. Jemně směs promíchávat, tak abychom nezničili vzduchové bublinky v bílkovém sněhu.

   Hotovou čokoládovou pěnu nalijeme do šálků. Necháme v ledničce vychladnout. Před servírováním dozdobíme oříšky, ovocem, mátou nebo čokoládovými hoblinkami.



Život na severu

neděle 3. ledna 2016

Náš první den v Novém roce 2016

   Letošní Silvestr jsme si opravdu užili a stihli všechny části tradičních oslav. A jak se říká u nás:" Jak na Nový Rok, tak po celý rok". Prvního ledna jsme dělali to co nás baví a naplňuje, užívali si volné chvíle a jeden druhého.





A jaký byl ten váš den? 




 










Život na severu

Islandský Nový Rok - bujaré oslavy, Brenna, ohňostroj, komediální show a „šílení“ Islanďané


   Nový Rok je vítán bujarou popůlnoční oslavou i v rodinném kruhu u večeře. Islanďané mají zajímavou tradici, v tom jak trávit Silvestr. A jak to vlastně je?


  V předvečer na 31.12 se schází v širším rodinném kruhu u večeře. Krásně se obléknou, dámy do nejlepších šatů a pánové do obleků, motýlků a kravat. 

 
  Po rodinné večeři se sejdou u ohňů, kterým říkají Brenna. Jedná se o velké ohně, u kterých se vypráví, žertuje a probírá uplynulý rok společně se sousedy. Oheň vzplane kolem 20:30 a většinou hoří až do 22:30. Po celém Reykjavíku je jich několik, vždy v rámci komunit. 
 


 

 
  Poté se Islanďané rozchází do svých domovů a sledují komediální show "Áramótaskaupið" – "Skaupið", která začíná vždy 30 minut před půlnocí. Po skončení show začínají bujaré oslavy. Islanďané se stávají šílenými a střílejí ohňostroje kde se dá. Odpalování trvá až do opravdu ranních hodin. Poté se odebírají do barů a oslavují až do rozednění. 

 

  Prvního ledna je rodinný den. Většina Islanďanů léčí novoroční bolehlav. Tráví volný den v rodinném kruhu, odpočívají a nikam nespěchají. Tak jako my.


Gleðilegt nýtt ár 2016
Happy New Year 2016
Šťastný Nový rok 2016


Život na severu