neděle 22. listopadu 2015

 Po stopách Julese Verna 

 První výlet byl jasný. Objet ostrov kolem dokola, navštívit nejznámější místa, ochutnat vyhlášenou zmrzlinu v Akureiry, spatřit poprvé Geysír, vodopády Gulfoss, Godafoss, Detifoss, Skógafoss, Seljalandsfoss, objevit ledovcovou řeku Jokulsarlón, najít trosky letadla DC 10,zažít všechny možné i nemožné druhy počasí a uvidět polární záře.


  Naše putování začalo ve Hvaneyri, kde jsem v té době bydlela na koleji. Když jsme vše potřebné zabalili na cestu. Vyjeli jsme. Udělali jsme si krátkou zastávku ve městě Borgarnes. Kde jsme natankovali, nakoupili zásoby a vyjeli vstříc poznávání. Tak moc jsem se na tenhle výlet těšila.


  Prvním cílem naší cesty byl poloostrov Snæfellsnes [vyslovujte ˈstn̥aiːfɛlsˌnɛːs]. Nejvyšší horou této oblasti je Snæfellsjökull s výškou 1446m.n.m, která je také jedním z Islandských ledovců. Asi všichni známe román „Cesta do středu Země“ od francouzského autora Julese Verna. Ten aniž by kdy byl na Islandu popsal vchod do středu Země právě v této sopce. 

 


Taká to cesta! Jaká úžasná cesta!

Vstoupili jsme do sopky a vyšli jsme z druhé.

A ta druhá leží přes dvanáct set mil od Sneffelsu,

od pustého kraje na Islandu při samém konci světa!

[Cesta do středu Země, Julese Verna, 1959 ]




  Ve městečku Arnarstapi a Hellnar, jsme nafotili nádherné fotky, objevily i známé ptačí útesy. Když už jsme byli zmrzlí dost, vydali jsme se zpátky autem na hlavní silnici. Když už zde budete a budete mít čas, doporučuji procházku podél pobřeží po turistické stezce. Je to krásná podívaná.


Popojeli jsme kousek dál a narazili na odbočku Djúpalónssandur beach, jedná se o pláž s vraky lodí. Působivé místo a ten výhled na oceán je nepřekonatelný. 

 Když jsme se vraceli zpátky na hlavní silnici, a chvíli po ní pokračovali, hned další odbočka se symbolem „Interesting point“ nás zavedla k neobvyklé zlaté písečné pláži. Jako bychom se ocitli někde v Řecku. Jen škoda, že teplota bylo kolem -2°C. 


 
 Vydali jsme se směr Stykkishólmur. Do malého přístavního městečka. Po cestě se můžete zastavit na farmě Bjarnarhofn Shark Museum, kde zpracovávají grónského žraloka a ochutnat tak typickou Islandskou specialitu "Hákarl". My jsme návštěvu muzea prozatím odložili na jindy. Doporučuji zastávku na velké, písečné, černé pláži, kde nasbíráte krásné velké mušle. 


 Tak jako je tomu vždycky při každém cestování po Islandu, nestačili jsme se divit kolik krásy v sobě ostrov ukrývá. Zamilovali jsme se, tentokrát podruhé.



  Tak co? Už jsme Vás taky naladili na to se na Island podívat? Pokud ne, počkejte si na pokračování našeho poznávání ostrova. Budete se mít na co těšit.

1 komentář: