neděle 18. prosince 2016


Na skok do České Republiky




   Na poslední chvíli jsme se rozhodli, že před Vánoci navštívíme rodiny. Koupili jsme letenky, v práci poprosili o 2 dny volna a letělo se. Původní plán byl, že bychom rádi na Vánoce domů, ale letenky jsou v tento čas opravdu drahé. Tak jsme to vymysleli alespoň na víkend. 
 

 

   Z Keflavíku jsme odlétali ve čtvrtek ráno do Paříže. Já se těšila jak malá, až z letadla uvidím Eiffelovu věž. A viděli, když jsme přitávali na letišti, byla zahalena v mlze. Paříž miluju, je to nádherné město. A proč Paříž tolik miluju? Asi proto, že to byla s Vojtou naše první společná dovolená.

   V Paříži jsme měli 4hodinové okno. Koupili jsme si pravé francouzské makronky různých chutí (čokoládová, pistáciová, citronová, borůvková, malinová, kávová) a máslový croissant. Lépe jsme den na pařížském letišti nemohli zakončit. A pak nás už čekala jen cesta do ČR. 
 






   Přistáli jsme ve čtvrtek večer, který jsme si společně s pátkem užili s Vojtíškovou rodinou. V sobotu ráno jsme se vydali za mojí rodinou, k babičce na venkov. Kde na nás už čekali. A přijeli jsme v pravý čas. Tatínek akorát udil maso. Mňam. 

 




   
   Bylo krásné vidět rodiny „naživo“ ne jen přes skype. Viděli jsme všechny. A jak to bývá nastal čas loučení a my jsme letěli zpět na Island. Zpáteční let jsme měli přes Manchester. A co by to bylo za zastávku v Anglii, kdybychom se nestavili na „fish and chips“ s pravým anglickým pivem. Čekání na letišti nám tak uteklo hodně rychle. A už jsme seděli v letadle směr Island. 

 



Děkujeme za krásný víkend

Život na severu

úterý 13. prosince 2016

Zelený věnec, purpura a cukroví, neb čas Vánoc



   Když jsem byla malá, Vánoce jsem zbožňovala. Trávili jsme je s rodinou u babičky na venkově. Pamatuji si, že jsme každý rok stavěli sněhuláka, chodili sáňkovat, koulovali jsme se a bruslili na řece. Pole a louky byly pokryté tlustou peřinou sněhu a větve stromů se pod tou tíhou prohýbaly. To vždy zpříjemnilo náš čas u babičky. A maminka, ta se vždy snažila, aby byly Vánoce perfektní. A že byly. Peklo se několik druhů cukroví, chystali se chlebíčky, chodilo se pro kapra a koukalo se na pohádky. Prostě jsme si užívali společné chvíle.



   A protože Vánoce byly v ČR vždycky krásné, snažíme se abychom je měly hezké i tady na Islandu. Štědrý Večer se pomalinku blíží a tak jsme se rozhodli trošku ozdobit dům a těšit se z adventního času. Do oken jsme naistalovali světýlka, v lampičce nám hoří svíčky, bytem voní purpura, na dvěře pověsili zelený věnec s šiškama a připravujeme těsto na cukroví. A jaké vlastně pečeme? Jsou to ty tradiční recepty na vanilkové rohlíčky, linecké kytičky, perníčky a medová kolečka (ty jsou Vojtíškovi nejoblíbenější) ta na seznamu nesmí chybět.



   Tím jak dospívám pro mě vánoce získavají jiný význam. Je to čas o lásce, těšení se na společné chvíle a třeba i někomu udělat nějakou drobností radost. Už několik let se snažím dárky sama vyrábět. Vždy do toho vložím kus sebe a věřím, že i tyto dárečky dokáží potěšit.







Krásný vánoční čas z Islandu

Život na severu

středa 7. prosince 2016

Jak jsme vyráběli zelený věnec

    Asi už každý jednou zkusil „umotat“ svůj vysněný vánoční věnec. A ať už se jednalo o adventní na stůl nebo ten na dveře. Letos to byl první věnec od té doby co jsem přiletěla na Island. Těšila jsem se na to. Každý rok před Vánocema, když jsem byla v Čechách jsem věnce a svícny dělala u babičky na půdě s maminkou. A že jich vždy bylo. Letost jsem si to zopakovala, sice jen s jedním, ale i tak to byla zábava.
 

    A co budete na zelený věnec potřebovat? Slaměný korpus (průměr minimálně 25cm), drátek, zahradnické nůžky, zelené větvičky, šišky, suché nebo živé květy, sušené plody a případně vánoční ozdobičky. 
 


    A jak se postupuje? Dopředu si nastřihejte větvičky tak 8-10cm dlouhé, ať se potom můžete věnovat jen navazování. Samotný korpus obraťte tak, aby na vrchu byla ta rovná část, uvažte drátek a otočte celý věnec na druhou stranu. Tak a teď můžete začít pokládat větvičky ve směru PROTI chodu hodinových ručiček, vždy střiženými konci k sobě tak, aby větvičky zakrývaly drátek. Dvakrát až třikrát obmotejte drátkem. A pokládejte další řadu, a to tak, aby větvičky nové řady překrývaly drátek z předchozí řady. Takhle obmotejte celý věnec a až se budete blížit ke konci, pamatujte že poslední řadu větviček zasunete pod tu první a i drátek schováte pod řadu prvních větviček. 

 

    V materiálu a fantazii se meze nekladou. Věnec může být z jednoho druhu chvojí (jedlové, smrkové, zeravové apod.) nebo můžete namíchat různé druhy, tak jako já. Použila jsem borovici, smrk, jalovec a zimostráz. A na závěr jsem na drátek uvázala šišky a zapíchala do slaměného korpusu. A zelený věnec byl na světě. Letos mám z něho opravdu radost. 
 





Tak jak se vám povedl?
Život na severu

pátek 30. září 2016

Jaké bylo Islandské léto? 
 



   Letošní léto bylo opravdu vydařené. Celým létem nás provázely slunné, teplé dny s teplotou přes 20°C. Podle Islanďanů, jedno z nejteplejších lét během posledních 10 let. A kdy je na Islandu vlastně léto? Červenec a srpen. Dle starých nordických kalendářů má Island pouze dvě roční období a to zimu. Dlouhou, tmavou a mrazivou, s neutichajícím větrem. A pak léto, krátké, teplé a s nezapadajícím sluncem. 




   Léto na Islandu je kouzelné, lávová pole pokrytá mechem mění svou barvu ze zimní žluté do různých odstínů zelené, všude kolem kvetou vlčí boby (Lupinus nootkatensis), rozkvétají louky a voní oceán. Slunce během léte nazapadne přes dva týdny. Po pastvinách se prohánějí koně a v horách narazíte na stáda oveček prohánějících se na strmých svazích. S létem i krajina Islandu ožívá.









   My jsme si léto užili naplno, cestovali jsme, poznávali další kouty této krásné země, radovali se z každého dne a splnili si spousty cílů. Třeba jako to, že jsme létali v oblacích, potápěli se v Silfře nebo že za námi přiletěla rodina. Létošní léto bylo plný krásných zážitkůJaké asi bude to příští...

Krásné dny plné radosti

Život na severu

sobota 24. září 2016

Borůvkový rychlokláč

Po delší době jsem tu zase s novým receptem, tentokrát na ovocný rychlokoláč. A protože je právě na Islandu sezóna borůvek byl s borůvkami. 
 


Ingredience na těsto:
350g hladké mouky
4 zarovnané polévkové lžíce czkru
špetka soli
1 vejce
30g suchého droždí (může dát i čerstvé, ale tady na Islandu seženeme jen sušené)
120ml vlažného mléka
70g rozpuštěného másla

   Do mléka přidáme droždí. Mezitím si v míse smícháme mouku, cuk, špetku soli. Promícháme a přidáme vajičko, máslo a mléko s droždím. Vypracujeme do hladkého těsta. Těsto ihned rozválíme a vložíme do pěčící formy (množtví těsta cca na kulatou formu o průměru 35cm), kterou jsme předtím vyložili pečícím papírem. Přímo na těsto poklademe ovoce.

Náplň:
500g borůvek (nebo jiné sezónní ovoce)
100g změklého másla
70g hladké mouky
20g kokosu
50g cukru

   Z mouky, cukru, kokosu a másla uhněteme drobenku, kterou rovnoměrně posypeme ovoce. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 170°C cca 45min. A na ozdobu třeba lžičku ušlehané smetany.


 

Dobrou chuť
Život na severu

sobota 3. září 2016

Na skok do přístavu, aneb nejlepší zmrzlinárna v Reykjavíku

   Valdís, to je to místo, kam doporučujeme zajít na výbornou zmrzlinu. Mají různé příchutě od lesních plodů, přes čokoládovou, melounovou až po lékořicovou. Upřímně? Tu jsme zatím neměli odvahu vyzkoušet. A že těch příchutí už jsme vyzkoušeli nepočítaně. 
 
Zmrzlinárna se nachází na okraji centra Reykjavíku poblíž starého přístavu. POZOR! Vždy když čekáte ve frontě nezapomeňte na pořadové lístky. A když si budete chtít v klidu zmrzlinu vychutnat doporučujeme krátkou procházku po přístavu.



   Starý přítav, ten který se nachází na okraji centra Reykjavíku byl budován v letech 1913 – 1917. Do této doby museli velké obchodní a rybářské lodě kotvit na otevřeném moři a dopravovali zboží pomocí malých člunů na pevninu. Dnes přístav slouží ke kotvení pár rybářských lodí, lodí k pozorování velryb a ICGV Óðinn. Šedá loď pobřežní stráže s pruhy v barvě vlajky Islandu. Ta brání teritoriální rybolovné oblasti.






   Tresčí války“ to je důvod přoč má Island pobřežní stráž. Tyto války probíhali mezi Islandem a Anglii a sahají až do roku 1432. Válka vyvrcholila v roce 1970, kdy Británie přerušila diplomatické styky a nárokovala si rybolovné oblasti Islandu. V této válce Británie prohrála a Island ubránil své vody. 






Z přístavu
Život na severu
 

středa 24. srpna 2016

Botanická zahrada Reykjavíku - Grasagarðurinn





   Jako milovník květin, rostlin, kěrů, stromů a všeho živého jsme museli navštívit botanickou zahradu. A protože ji máme skoro za barákem, nebylo nad čím přemýšlet. 
 




   Grasagarðurinn, tak zní originální název zahrady v islandském jazyce. Zahrada byla založena v roce 1961 a pyšní se rozlohou přes 5ha. Slouží především ke vzdělávání a prezentaci druhů rostlin. V zahradě pěstují na 5000 druhů rostlin rozdělených do 8 oddělení. Každé oddělní obsahuje druhy, které mají něco společného = původu, příbuzenství nebo použitelnost. Sbírka poskytuje představu o různorodosti vegetace v severních mírných klimatických pásmech. Každé oddělení hraje určitou roli, například k zobrazení současné islandské vegetace - rostliny, stromy, zelenina a bylinky, které můžeme na Islandu pěstovat.
 










   Uprostřed botanické zahrady se nachází skleník, Flóran - Garden Café/Bistro , kde si můžete dát výbornou horkou čokoládu, kafe a nějaké domací cookies nebo sendviče. Více info na www.cafeflora.is. Novinkou jsou nabídky i na hlavní chody a snídaně, ty musíme někdy vyzkoušet. 
 






   Do botanické zahrady je vstup zdarma. Najdete ji na adrese Laugardalur, 104 Reykjavík. Zahradou můžete jen projít, v létě posedět na trávníku, užívat sluníčka, a nebo třeba na piknik. Fantazii se meze nekladou. Nikdo Vás z trávníku nevyhodí. A když budete na Islandu v zimě, před Vánocema, nezapomeňte zahradu navštívit, můžete se těšit na Christmas Valley.





Z botanické zahrady

Život na severu