neděle 24. dubna 2016

Francouzský hruškový koláč – slavíme svátek 
 
Na Islandu nemají jmenný kalendář tak jako u nás. A jelikož 23.4 byl svátek Vojty malinko jsme to spolu oslavili. Z práce jsem jako každý pátek dostala výslužku ovoce – tentokrát taška plná hrušek, banánů, kiwi a mandarinek. A protože už jsem dlouho koukala po receptu na hruškový koláč vrhla jsem se na něj a byl výborný. 

 

Suroviny

  • 100 g másla
  • 120 g cukru krystal
  • 240 g hladké mouky
  • špetka prášku do pečiva nebo jedlé sody
  • mletá skořice
  • 6 bílků
  • 2 lžíce medu
  • 4 hrušky
  • 1 bílý jogurt (Skyr)

Postup:
Dno formy vyložte pečicím papírem, ten potřete medem. Hrušky očistěte, rozkrájejte na dílky a rozložte na med. Utřete do pěny máslo s cukrem, přidejte mouku s práškem do pečiva a vidličkou vypracujte drobenku. Do ní zamíchejte sníh z bílků a těsto nalijte na hrušky. Pečte na 175 stupňů cca 40-45 minut. Po upečení nechte 10 minut vychladnout a pak obraťte vzhůru nohama na talíř.

Dobrou chuť
Život na severu

sobota 23. dubna 2016

Islandské banány aneb Island je největším producentem banánů v Evropě

   Věděli jste, že Island patří mezi největší producenty banánů v Evropě? Skleníky, kde pěstují jedno sto banánových stromů najdete ve Hveragerði. První banánovník byl na Island dovezen v roce 1942 a první strom zasazen do skleníku o deset let později, 1952 jako experiment. Po úspěšném pěstování se univerzita rozhodla v pěstování pokračovat a plantáže rozšířit.

 Škola má několik velkých skleníků. Vedle banánů pěstují i kávu, kakao, avokádo a jiné rostliny, které se obvykle nacházejí na jižní polokouli.
 





   Skleníky jsou vytápěny geotermální energií pro oblast Hveragerði typickou. Uvnitř skleníku se teplota pohybuje v rozmezí 20 – 25°C (68 – 77°F) s relativní vzdušnou vlhkostí okolo 80-90%. Jedním s dlouholetých pracovníků je Elias Oskarsson, který se o banánovou plantáž stará. Skleníky disponují automatickým větráním i automatizovanou závlahou a nejdůležitější součástí je i osvětlení. V zimních měsících se slunce ukáže na pouhé 4 hodiny denně. Proto je přisvětlování nedílnou součástí skleníků. 


   Věděli jste, že když banánovník odplodí umře? Přesto se i tady na Islandu úspěšně reprodukují. Sklizeň zralých banánů probíhá ručně od dubna do června. Bohužel Islandské banány v obchodech nekoupíte. 
 



Milujeme banány

Život na severu

pátek 22. dubna 2016

Návštěva školních skleníků ve Hveragerði


   Na první letní den jsme se vydali na den otevřených dveří skleníků zahradnické školy ve Hveragerði. Tato oblast je známá svými produkčními skleníky vytápěnými pomocí geotermální energie. Takže jsme se ani nedivili, když jsme ve skleníkách narazili na tropické kaktusy.
   První produkční skleník byl ve Hveragerði postaven už v roce 1930. K jeho vytápění se využila geotermální energie. Tento krok znamenal rozvoj produkčních skleníků v celé oblasti Hveragerði, a je hlavním zdrojem místní ekonomiky. 



  

   Ve školních skleníkách najdete širokou škálu rostlin, od těch původních (bříza pýřitá – Betula pubescens), přes produkční (brambory - Solanum tuberosum) až po ty, pro Island velice exotické (nolina - Beaucarnea recurvata). Je až neuvěřitelné, jaké dary příroda Islandu poskytuje pro lepší život.
 






Užívejte s námi
Život na severu

čtvrtek 21. dubna 2016

Sumardagurinn fyrsti - 21.4. první letní den

   První letní den připadá vždy na první čtvrtek po 18. dubnu. Na Islandu je tento den státním svátkem. Všichni oslavují příchod léta. I když o skutečný příchod léta se v tuto dobu opravdu nejedná. Počasí na konci dubna je spíše brzké jaro s mrazíky a občasným sněžením. 


  
 Oslavy léta a s tím spojené tradice, přetrvávají z dob, kdy se na Islandu dodržoval starý norský kalendář, který dělil rok pouze do dvou ročních období – zimy a léta. Tento zvyk se drží od 9. století, kdy první osadníci Islandu přivezli norský almanach.  

 

   
   První letní den je zároveň dnem nového měsíce Harpa. Harpa je jedním ze 6 měsíců léta. Podle Islandské mytologie znamená "dívka". Tento den se také nazývá "yngismeyjardagur". Mladíci by měli být v tento den zdvořilí a pozorní k mladým dívkám. Tak jako tomu bylo na měsíce Þorri a Góa v případě můžu a žen.



   Praví se, že když teplota před prvním letním dnem klesne pod bod mrazu bude hezké a teplé léto. Letos to vyšlo. Mrzlo celou noc.


Krásné islandské léto
Život na severu

pondělí 18. dubna 2016

Island vítá jaro 
 
   Po celém Reykjavíku rozkvétají cibuloviny a první jarní trvalky. Jaro je tu v porovnání s Evropou hodně opožděné. 
   Rostliny, krajina i ptáci se začínají pomalinku probouzet. S příchodem léta se dny rychle prodlužují. A tak jak byl den v zimě krátký, je během jara a léta delší a delší. Tešit se můžete třeba i na polární den. Dle Islandského kalendáře připadá letošní první letní den na 21.4.2015. 







Krásný jarní čas
Život na severu

sobota 16. dubna 2016

Život máme sladký - Dort Pavlova

  Honí nás mlsná, a jelikož v lednici máme jen vajíčka, smetanu a ovoce. Rozhodla jsem se vyzkoušet dort Pavlova. Měl by být jednoduchý, tak do toho:

Suroviny:
4 bílky
250g cukru
špetka soli
1 lžička kukuřičného škrobu
1 lžička citrónové šťávy

Na ozdobu:
smetana ke šlehání
ovoce dle chuti (jahody, kiwi, maliny, rybíz, borůvky) doporučuji kyselejší ovoce, aby byla kombinace se sladkým dortem vyvážená



   Bílky se solí vyšleháme v tuhý sníh. Poté postupně a pomalu přisypáváme cukr. Až se nám začínají dělat lesklé špičky přidáme škrob rozmíchaný v citrónové šťávě. Pořádně zašleháme. Nádobu na pečení vyložíme pečícícm papírem a lžící na sebe vrstvíme připravené těsto. 

   Protože se Pavlova špatně krájí, většinou dělám jednolitvé porce. Záleží na Vás. Troubu si předehřejte na 200°C a těsně před vložením do trouby teplotu stáhněte na 100°C. Pečte cca 1 hodinu. Pavlova by měla být napovrchu křehká, křupavá, ale uvnitř ještě vláčná. Nechte vychlanout. Lepší je nechat odležet až do druhého dne. Ušlehejte smetanu, nakrájejte ovoce a Pavlovu ozdobte tesně před servírováním. 
 

Dobrou chuť
Život na severu

středa 6. dubna 2016

Výstava obrazů v City Hall



   Byla náhoda, že jsme se na výstavu "přichomejtli". Nikde jsme neviděli žádnou pozvánku. O to milejší to bylo překvapení. Takovéto náhody jsou vždy ty nejlepší. 
   Jednalo se o výstavu děl dětí z umělecké školy. Tématem byla "Malebná krajina Islandu". Jak se jim to povedlo posuďte sami. My své favority máme.



Hezký týden

Život na severu

neděle 3. dubna 2016

K obědu humr co není humr

  Městečko Höfn je vyhlášené pro své humry. Tedy nejsou to humři, ale langusty. To ale nesmí nikdo říct. Islanďané langusty považují za humry a je pro ně urážkou když je nazvete například krevetou


   
Dali jsme si do nosu. Humrovou polévku a talíř plný langust se salátem. Bylo to výborné. Kdyby jste nevěděli kam zavítat na jídlo. Doporučujeme restauraci Humarhöfnin, na kterou jsme narazili náhodou. Suroviny mají čerstvé. Langusty odkupují od místních rybářů každé ráno. A kuchařův sen je objet Svět kolem dokola. Příjemné místo. 
 


Dobrou chuť
Život na severu